Opis biegu:

  • Data: 5.09.2020
  • Dystans: 6 km
  • Charakter biegu: Bieg z oddychaniem nosem

VO2max Hero Run – bieg z oddychaniem nosem na dystansie 6km, start godz. 10:30. Zapraszamy do startu w pierwszych nieoficjalnych Biegowych Mistrzostwach Polski VO2max™. VO2max Hero Run to biegi, w których zawodnicy mogą oddychać wyłącznie przez nos. Promotorem tego sposobu biegania jest m.in. jeden z najlepszych biegaczy ultra na świecie – Scott Jurek.

BIEGANIE ODDYCHAJĄC NOSEM – DLACZEGO?

Idea biegania polegająca na oddychaniu tylko nosem narodziła się kilka lat temu, kiedy planując kolejną wyprawę w góry wysokie szukałem skutecznej metody treningu poprawiającej wydolność tlenową. Było to niezwykle ważne, ponieważ jako pierwszy Polak w historii zamierzałem przejść travers Mt. Everestu, co więcej, planowałem zrobić to samotnie przenosząc całe niezbędny ekwipunek przez szczyt najwyższej góry świata. Taki styl przejścia wymuszał konieczność zbudowania możliwie najwyższej wydolności tlenowej.

Przeglądając lekturę fachową oraz książki napisane przez autorytety biegów ultra, natknąłem się na informacje na temat metody treningu naturalnie wymuszającej od organizmu poprawę parametrów wydolnościowych – był to trening z oddychaniem nosem.

Ten sposób biegania, poza niezaprzeczalnymi zaletami wydolnościowymi, poprawiał także jakość wdychanego powietrza, nawilżał je, ogrzewał oraz pozwalał na korzystanie ze zbawczego dla zdrowia tlenku azotu produkowanego w zatokach przynosowych.

Już pierwsze treningi pokazały, że idę właściwą drogą. Po pierwszych trochę „zasmarkanych” marszobiegach, każdy kolejny trening już naturalnie zaczął kierować powietrze do płuc poprzez nos, a po kilku tygodniach nie wyobrażałem sobie innego sposobu oddychania.

Moja wydolność tlenowa widocznie się poprawiła, wzmocniłem przeponę, zmniejszyłem częstotliwość oddechów na rzecz ich pogłębienia. Na zawodach zacząłem bez wysiłku wykręcać czasy, które wcześniej poprzedzałem morderczymi treningami interwałowymi.

W tej chwili jestem wielkim zwolennikiem i propagatorem biegania w formule VO2max, jak nazwałem ten sposób treningu.

Mam wielką nadzieję, że po przeczytaniu tych kliku zdań spróbujesz je zweryfikować  w praktyce, zrobisz kilka treningów i wystartujesz w biegu VO2max Hero Run. Najpierw z ciekawości i dla dobrej zabawy, a w kolejnych edycjach już po to, aby powalczyć o tytuł Mistrza Polski w tej elitarnej formule biegów.

Czekam na Ciebie.
Janusz Adamski

Promocyjna opłata przy zapisach do dwóch biegów Hero Run + Extreme Race
Zapisy: www.protiming24.pl/startmeta/vo2maxPower/

Sprawdź się również w: